Kako odabrati odgovarajuću boju za terasu i eksterijer?
Dizajn eksterijera je umetnost transformisanja spoljašnjeg prostora (dvorišta, vrtova, terasa ili fasada zgrada) u cilju dobijanja estetski privlačnog i što funkcionalnijeg prostora.
Na ovaj način se poboljšava izgled i funkcionalnost spoljašnjeg okruženja, oblikujući prostor koji predstavlja stil i ličnost, kao i potrebe ljudi koji borave u njemu.
Jedan od polaznih faktora koji oblikuje stil i način dizajniranja prostora je arhitektura okoline.
Eksterijer treba da bude uklopiv u okruženje, i sa funkcionalnošću ostvarenom na visokom nivou kako bi se ispunila očekivanja i potrebe korisnika.
Efikasno korišćenje prostora podrazumeva pravilno raspoređene staze i prolaze, prostora za sedenje i igru ili rekreaciju, prostora za odmor, kao i odgovarajuću osvetljenost i ventilaciju.
Estetika kao važan aspekt dizajna eksterijera koristi boje, teksture, kombinaciju različitih materijala i biljaka za stvaranje vizuelno privlačnog ambijenta. Različite tehnike, kontrasti i naglašavanja nekih karakteristika, lako postižu željeni estetski efekat.
Kao sve važnija i sve češće pominjana komponenta dizajna eksterijera je – održivost. Dizajneri se sve više fokusiraju na korišćenje ekološki prihvatljivih materijala, smanjenje otpada i očuvanje prirodnih resursa. Osim toga, u širem smislu održivost može uključivati i upotrebu energetski efikasnih sistema osvetljenja, sakupljanje kišnice, recikliranje i druge ekološke prakse.
Terasa može postati pravo malo umetničko delo uz odabir odgovarajućih boja, oblika i malo mašte. Prema stilu doma, potrebama i okruženju, nije teško odabrati prave elemente i boje za terasu i eksterijer.
Stil uređenja doma diktira često i dizajn eksterijera, pa će mediteranski stil preovladavati sa plavim bojama, belim i krem nijansama. Moderan stil će krasiti neutralne boje kao što su nijanse sive, boje metala i kontrasti. Bez obzira na odabir stila u kome ćete živeti i uživati, treba uzeti u obzir i ostale faktore koji mogu doprineti uređenju eksterijera sa lakoćom.
Okruženje, klimatski uslovi, vizuelna ravnoteža i kontrasti, lični stil i preferencije kao i način održavanja imaju jak uticaj na celokupan izgled terase i eksterijera koji se uređuje.
Neutralne boje kao što su siva, bež, smeđa, bela su popularan izbor za terase jer pružaju elegantan, savremen izgled i lako uklopiv. Ovakve boje su svestrane i dobro se kombinuju sa pojedinim komadima u drugim, jačim bojama ukoliko je potrebno naglasiti stil uređenja.
Takođe, odabir neutralnih boja omogućava lako uklapanje sa nameštajem i biljkama bez obzira na stil koji dominira, jer ove boje daju osnovu uređenja koja se dalje slojevito može nadograđivati.
Plava boja i hladni tonovi asociraju na mir i opuštanje, što je idealno ukoliko terasa nema mogućnost za većom zelenom površinom koju obuhvata. Ove nijanse, posebno tirkizna i nebo plava boja doprinose osećaju svežine jer su povezane sa vodenim prostranstvima i čistoćom.
Zelena boja i njene nijanse se povezuju sa vegetacijom, bujanjem, prirodom i zdravljem. Od svetlih do tamnih nijansi kao što je smaragdno zelena, izuzetna su dopuna svakom stilu jer ne dominiraju toliko da bi ugrozile stil uređenja prostora već mu pružaju osećaj spokojstva. Čak i kada terasa nije okružena zelenilom, odabir zelenih nijansi daje ravnotežu u toplo/hladnim tonovima.
Crna boja se sve više koristi za modernije i savremene tipove terasa, postizanje kontrasta u ambijentu i često je izbor za ograde, kapije, vrata ili akcente na terasi kako bi se postigao dramatičan izgled.
Žuta boja donosi sunčanost i veselje na terasu. Uglavnom se koristi za naglašavanje pojedinih delova terase ili detalje u obliku jastuka, suncobrana i dekorativnih elemenata. Nijanse žute donose energičnost i optimizam, dok nijanse bliže zlatnoj boji mogu stvoriti luksuzan izgled ekterijera.
Narandžasta i crvena su tople boje spektra koje daju toplinu i vitalnost terasi. Najčešće se koriste za naglašavanje određenih elemenata kao što su cveće, ukrasni jastuci, ćupovi ili saksije.
Izbor boja i određenih nijansi je sastavni deo stila uređenja eksterijera kao i enterijera životnog prostora. Tako da će neke boje dominirati određenim stilom i upotpunjavati ga.
Klasični stil uključuje simetriju, izbalansirane proporcionalne elemente, i zavisno od varijacija stila uključuje stubove, lukove, prozorske klupe i krovne ukrase.
Moderni stil eksterijera karakteriše minimalizam, funkcionalnost, neutralne boje i jednostavnost. Prozori su veliki, ravni krovovi, fasada je bez suvišnih detalja i materijali su najčešće: beton, metal i staklo. Ovakav stil daje elegantan izgled bez obzira da li se radi o enterijeru ili eksterijeru.
Mediteranski stil je inspirisan tradicionalnom arhitekturom Italije, Španije i Grčke. Ovaj stil se prepoznaje po toploj i udobnoj atmosferi i elementima kao što su kamen, cigla, šarene pločice, drvene grede i bujna vegetacija. U ekterijeru su prisutni lukovi i istaknute terase, a sam izgled ambijenta je rustičan i opušten.
Kolonijalni stil je inspirisan arhitekturom kolonijalnih naselja u Americi. Ovaj stil uključuje simetriju, stubove, verande, krovne nadstrešnice ili kolonade, neutralne nijanse svetlo smeđih tonova i belu.